Haber

Fransız Senatosu, emeklilik reformunun en tartışmalı maddesini onayladı

Fransa’da Senato, ülke genelinde kitlesel grevlere neden olan ve milyonlarca insanın protesto için sokaklara döküldüğü reformun en tartışmalı maddesi olan “emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkaracak hükümleri” kabul etti.

Tartışmalı emeklilik reformunun bazı maddeleri Senato’da oylamaya sunuldu.

Emeklilik yaşının kademeli olarak 62’den 64’e çıkarılmasını öngören madde, solun muhalefetine rağmen 115’e karşı 201 oyla kabul edildi.

Reformun diğer unsurları Senato’da tartışılmaya devam edecek.

Başbakan Elisabeth Borne, oylamaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tartışmaya rağmen oylamanın böyle sonuçlanmasından memnunum.” terimini kullandı.

Sendikalardan yeni grev kararı

Sendikalar, konunun kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile acil toplantı talep ettiklerini açıkladı.

Sendikalar 11 Mart Cumartesi günü tüm şubeleri kapsayacak şekilde grev ve protesto kararı aldı.

Fransa’da 7 Mart’ta yapılan grevlerle sendikalara kıyasla 3.5 milyon kişi protesto eylemi yaptı ve İçişleri Bakanlığı bu sayının 1.28 milyon olduğunu açıkladı.

Grevler nedeniyle başkent Paris başta olmak üzere birçok bölgede ulaşımda büyük aksamalar yaşandı.

Öte yandan Le Canard Enchaine gazetesi, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in 16 Şubat’ta düzenlenen protestolar için açıkladığı katılım sayısının yetersiz olduğunu iddia ederek, yetkililerin uyarılarına rağmen Darmanin’in bu sayıyı kasten manipüle ettiğini bildirdi.

Tartışmalı emeklilik reformu

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun hayata geçirileceğini duyurdu.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede yasal emeklilik yaşının her yıl kademeli olarak 3 ay artırılarak 2030’da 64’e çıkarılacağına değinen.

Tartışmalı reforma karşı 19 Ocak’tan bu yana ülke genelinde çok sayıda grev ve protesto düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu