Ekonomi

İlk yerli sürücüsüz metro aracı yola çıkmaya hazır

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bozankaya A.Ş.’nin ürettiği “Yerli ve Milli İlk Sürücüsüz Metro Aracının Teslim Töreni”ne katıldı. Törende yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak tüm projelerinde yerlilik ve milliliği ön planda tuttuklarına dikkat çeken Uraloğlu, ülkenin geleceğini yerli üretim, yüksek teknoloji ve küresel olmak üzere 3 ana başlıkta ele aldıklarını söyledi. marka.

Bakan Uraloğlu, “Gebze OSB-Darıca Sahil Hattı için özel olarak tasarlanan sürücüsüz metro aracımız aynı zamanda milli teknoloji vizyonumuzun da en güzel örneklerinden ve ürünlerinden biri olmuştur.” Uraloğlu, her biri 4 araçtan oluşan ve 7 takım halinde üretilecek 28 araçlık ilk setin imalat ve fabrika testlerinin tamamlandığını belirterek, “Kalan 6 seti de Ekim ayından itibaren 2 set halinde teslim almayı planlıyoruz. 80 kilometre servis hızı, 1.476 yolcu kapasitesi ve 88 metre uzunluğa sahip, sürücüsüz hizmet verebilen aracımız yaklaşık yüzde 70 yerlilik oranıyla üretildi.

Uraloğlu, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen sinyalizasyon sisteminin Bakanlık takviyeleri ve ASELSAN iş birliğiyle ilk kez Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nda kullanıldığını, metro inşaatında yeni bir döneme girdiklerini belirtti. Burada edinilen deneyimlerle. TÜRASAŞ’ı Orta Doğu’nun en büyük raylı sistem araç üreticisi haline getirdiklerinin altını çizen Uraloğlu, “Uluslararası alanda yeni nesil lokomotifler, dizel ve elektrikli tren setleri ve motorları, yolcu ve yük vagonları, tren kontrol yönetim sistemi gibi ana ve kritik ürünler standartlar. Kendimiz üretiyoruz” dedi.

dogubayazithaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu